13 квітня 2020 року до Верховної Ради України подано проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку складення протоколів про адміністративне правопорушення за порушення права на інформацію (№3327).
Проектом закону пропонується внести зміни до низки нормативно-правових актів, що стосується порушення права на інформацію відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Найбільш значні та важливі зміни відбудуться у процедурі складення протоколу про адміністративне правопорушення. Зокрема, виключається перелік проблемних питань, пов’язаних з ухиленням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу.
Законопроектом передбачається можливість складення протоколу про адміністративне правопорушення за відсутності правопорушника. У такому випадку, особі надсилається пропозиція заявитися до місця складення протоколу для його підписання, а роз’яснення прав і обов’язків, передбачених статтею 268 КУпАП, здійснюється шляхом надсилання особі примірника протоколу за її місцем проживання або роботи.
За новою процедурою протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається протягом трьох місяців з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення.
Пропонується деталізувати статтю 256 КУпАПу частині зазначення відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, що вказуються у протоколі про адміністративне правопорушення.
З цією метою, раді адвокатів регіону наддається право запитувати та отримувати персональні дані фізичної особи-правопорушника (інформацію щодо місця проживання, ідентифікаційного номеру). У зв’язку з цим, відповідні зміни зазнають Закон України «Про інформацію» та Закон України «Про захист персональних даних».
Проектом закону також запроваджується право ради адвокатів регіону на оскарження постанови суду у справі про адміністративне правопорушення.
Крім того, збільшується розмір штрафу, який складатиме від 1 700 грн до 8 500 грн. Також збільшується розмір штрафу за повторне протягом року вчинення правопорушення.
Прийняття даного закону забезпечить реалізацію професійних прав адвокатів на інформацію та права на звернення, а також сприятиме утвердженню принципу змагальності і рівності сторін при здійсненні судочинства.
Відповідний законопроект було підготовлено представниками Ради адвокатів Одеської області Олександром Козловим, Вадимом Семеновим та Олександрою Морозовою за ініціативи голови Комітету з правової політики Верховної Ради України Андрія Костіна.